Wyszukiwarka

Twój styl

niedziela, 23 stycznia 2011

Nikotynowa terapia zastępcza

Palenie papierosów może mieć zgubny wpływ nie tylko na osobę, która nie chce lub nie potrafi zerwać z tym nałogiem, ale i na członków jej rodziny oraz przyjaciół. Palenie może doprowadzić tak do zagrożenia zdrowia, jak i życia, niebezpieczeństwo z nim związane polega zaś na tym, że dym nikotynowy atakuje nie tylko samego palacza, ale i osoby znajdujące się w jego otoczeniu.

Rosnąca świadomość niebezpieczeństw, jakie pociąga za sobą palenie papierosów sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad najbardziej skutecznymi sposobami zerwania z nałogiem, coraz częściej pada więc pytanie o to, czym jest nikotynowa terapia zastępcza.

Dlaczego nikotynowa terapia zastępcza jest skuteczna?

Nikotynowa terapia zastępcza to jeden z najskuteczniejszych sposobów, dzięki którym możliwe jest nie tylko rzucenie palenia, ale również zapobieganie negatywnym konsekwencjom prób zerwania z nałogiem nikotynowym. Terapia ta powstała w rezultacie obserwowania wysiłków podejmowanych przez palaczy, którzy próbowali zerwać z nałogiem, a jednocześnie z najwyższym trudem radzili sobie z następstwami głodu nikotynowego. Ich wysiłki bardzo często kończyły się niepowodzeniem, a sam okres, w którym próbowali odzwyczaić się od palenia papierosów okazywał się wyjątkowo ciężką próbą tak dla nich samych, jak i dla kolejnych członków ich rodzin.


Lekarze i farmaceuci nie chcieli, aby ogromny potencjał silnej woli szedł na marne tylko dlatego, że palacz nie radził sobie najlepiej ze stresem, nieustannym napięciem i rozdrażnieniem będącym następstwem "tęsknoty" organizmu za nikotyną, pracowali więc nad rozwiązaniem, które, choćby częściowo, mogłoby wesprzeć trud nałogowca. W rezultacie powstała metoda polegająca na pomaganiu palaczom chcącym zerwać z nałogiem poprzez dostarczanie im niewielkich dawek nikotyny powstającej w laboratoriach największych koncernów farmaceutycznych. Skuteczność metody kryje się zresztą właśnie w tym, że osoby, które zmagają się z nałogiem nie muszą obawiać się o to, że jedynym wsparciem będzie dla nich silna wola. Niewielkie dawki nikotyny pozwalają im przetrwać najtrudniejszy okres, w którym głód nikotynowy daje o sobie znać na każdym kroku, ogromnym atutem nikotynowej terapii zastępczej jest zaś to, że pacjenci utwierdzają się dzięki niej w przekonaniu, że wcale nie potrzebują wypalać wielu papierosów, aby cieszyć się pełnią życia.

Jaka forma nikotynowej terapii zastępczej jest najlepsza?

Choć największą popularnością wśród entuzjastów nikotynowej terapii zastępczej cieszą się przede wszystkim specjalne gumy do żucia nie oznacza to wcale, że są one jedynymi rozwiązaniami, które można stosować pragnąc pozbyć się głodu nikotynowego. Możliwości okazuje się być o wiele więcej, warto skonsultować się więc z lekarzem pierwszego kontaktu albo farmaceutą i dobrać takie rozwiązanie, które będzie najlepiej zaspakajało indywidualne potrzeby pacjenta. Osoby, które nie przepadają za gumami do żucia mogą zdecydować się na przykład na specjalne pastylki do ssania, które, umieszczane pod językiem, dostarczają pacjentowi określonej dawki nikotyny i pozwalają na przetrwanie najtrudniejszego okresu, który pojawia się tuż po podjęciu decyzji o zerwaniu z nałogiem. Jeszcze innym, wcale nie mniej skutecznym rozwiązaniem, są spreje do nosa, które potrafią dostarczać byłym palaczom pewne walory zapachowe, osoby bardzo silnie uzależnione od dymu nikotynowego mogą zaś sięgać również po inhalatory, dzięki którym można imitować proces zaciągania się, za którym, podświadomie, tęskni niejeden palacz. Jeszcze innym rozwiązaniem są plastry transdermalne, które pozwalają na wchłanianie się nikotyny do krwioobiegu bezpośrednio przez skórę. Plastry te spotykają się z uznaniem nawet najbardziej konserwatywnych lekarzy, osobom, które się na nie decydują nie można bowiem zarzucić tego, że utrwalają rytuały będące niegdyś jednymi z powodów, dla których sięgano po kolejne paczki papierosów. Mówiąc o różnych formach nikotynowej terapii zastępczej nie można uniknąć pytania o to, czy możemy dzielić je na bardziej lub mniej skuteczne. Lekarze przestrzegają przed tak radykalnymi werdyktami, dobieranie odpowiednich postaci nikotynowej terapii zastępczej uzależniają więc przede wszystkim od indywidualnych preferencji pacjenta oraz stopnia jego uzależnienia od nikotyny. Ich zdaniem, znacznie bardziej istotne wydaje się to, czy dawny palacz jest uczciwy względem samego siebie, nikotynowa terapia zastępcza nie jest bowiem skuteczna, jeżeli osoba, która decyduje się na jej stosowanie mimo wszystko nie jest w stanie zrezygnować z choćby jednego papierosa zapalanego w ciągu dnia.
--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy: