Wyszukiwarka

Twój styl

sobota, 5 lutego 2011

Sekrety zwalczania stresu

Autorem artykułu jest Aneta Styńska


Co to jest stres? Stres można określić jako reakcję organizmu na wszelkie stawiane mu zadania. Takim zadaniem może być zarówno próba zdobycia pracy, jak również przystosowanie się organizmu do funkcjonowania w warunkach zewnętrznych np. w hałasie. Czy stres zawsze jest zły? ...
Co to jest stres?

Stres można określić jako reakcję organizmu na wszelkie stawiane mu zadania. Takim zadaniem może być zarówno próba zdobycia pracy, jak również przystosowanie się organizmu do funkcjonowania w warunkach zewnętrznych np. w hałasie.

Czy stres zawsze jest zły?

Stres jest naturalną, nieuniknioną częścią naszego życia, dlatego towarzyszy każdemu z nas. Jest reakcją na codzienne wyzwania i życiowe zmiany - nie tylko negatywne, ale i pozytywne. Stresujący może być egzamin na studia, ale również pierwsze spotkanie z sympatią.

środa, 2 lutego 2011

Opieka nad dzieckiem osieroconym i opuszczonym

Autorem artykułu jest Maria Romanowska


Powszechnie przyjmuje się, że naturalna rodzina jest najlepszym środowiskiem opiekuńczo-wychowawczym dla każdego dziecka, ale tylko wtedy, gdy spełnia we właściwy sposób swoją funkcję. Jeżeli mamy natomiast do czynienia z rodziną dysfunkcyjną (taką,...
Problem sieroctwa społecznego

Powszechnie przyjmuje się, że naturalna rodzina jest najlepszym środowiskiem opiekuńczo-wychowawczym dla każdego dziecka, ale tylko wtedy, gdy spełnia we właściwy sposób swoją funkcję. Jeżeli mamy natomiast do czynienia z rodziną dysfunkcyjną (taką, która nie spełnia wszystkich podstawowych funkcji opiekuńczych wobec dzieci) lub z rodziną patologiczną (niespełniającą żadnej funkcji), to konieczna jest natychmiastowa interwencja, aby jak najszybciej chronić dzieci przed negatywnymi wpływami takich rodzin. Jedynym wówczas wyjściem staje się umieszczenie dziecka w środowisku zastępczym i tu pojawia się problem sieroctwa społecznego.
Sieroctwo społeczne to nie tylko problem pedagogiczny, ale także społeczny, ekonomiczny, psychologiczny i socjologiczny. Rozmiary tego zjawiska nie maleją, ale wręcz rosną z każdym rokiem. Stąd istnieje konieczność ciągłego poszukiwania nowych i ulepszania istniejących form opieki nad dzieckiem i młodzieżą osieroconą.
Ponieważ problem dzieci osieroconych i opuszczonych istnieje od wieków, a na pewno nie jest ryzykiem stwierdzenie, że od początku życia człowieka na ziemi, od dawna zastanawiano się więc, kto i w jaki sposób ma się takimi dziećmi zajmować. Na bazie wieloletniego doświadczenia dopracowano się dwóch zasadniczych modeli: zakładowego i rodzinnego.

Czy wszystkie dzieci muszą być grzeczne?

Autorem artykułu jest Wyrodna Mama


Moje dziecko to typowy buntownik, chodzący własnymi ścieżkami. Bawi sie w to co on chce, w tym czasie kiedy on ma na to ochotę. Czy to źle? Większość rodziców odpowie twierdząco, ale nie wszyscy. Ja należę do tej drugiej grupy od niedawna. Byliśmy na rozwojowych warsztatach dla dwulatków.
Mój syn, gdy zobaczył małą, drewnianą zjeżdżalnię od razu do niej powędrował i zaczął zjeżdżać. Na nic zdały sie przekonywania moje, Pani prowadzących i innych mam, że teraz stajemy w kółeczku, teraz machamy rączkami, teraz łapiemy się za rączki. Mój syn twardo i dzielnie zjeżdżał na zjeżdżalni i nie interesowało go nic poza tym.
Czy to źle? Z ostatnich wypowiedzi psychologów można wywnioskować, że chyba nie. Powinniśmy dawać dziecku wybór w prostych sprawach, wówczas będzie czuł się ważny i doceniony. Nie należy rozkazywać bo nikt nie lubi słychać rozkazów, a na pewno nie zbuntowany dwulatek. Dlatego dałam wybór mojemu dziecku, żeby bawił się czym chce w danej chwili. Nie nakazywałam mu zabawy z innymi dziećmi. Jaki był tego efekt: oczywiście taki jak się spodziewają psychologowie. Mały podbiegł do mnie gdy ja zajęłam się jakąś zabawką i zaczął się nią bawić. Nie znaczy to, że nie wracał do zjeżdżalni, ale w sumie czemu nie.

Aby ząbki były zdrowe

Autorem artykułu jest Mądre Wychowanie


Wszystkie chcemy aby zęby naszych dzieci były śliczne, równe, białe ale przede wszystkim zdrowe. Aby nasze dziecko nie musiało tak jak większość z nas cierpieć i spędzać dzieciństwa odwiedzając gabinety dentystyczne, powinnyśmy zastanowić się nad kilkoma rzeczami.
Czy zawsze myjesz dziecku zęby po posiłku?
Czy starasz się unikać produktów, które zawierają cukier?
Czy unikasz próbowania językiem tego co za chwilę wsadzi do ust Twoje dziecko?
… itp.
Jeżeli przynajmniej na jedno z wyżej wymienionych pytań odpowiedziałaś „NIE” myślę, że warto abyś przeczytała ten artykuł do końca.
Ostatnio rozmawiałam ze swoją mamą o tym w jaki sposób mnie usypiała. Chyba sama nie wpadłabym na to, aby tak usypiać swoje dziecko.
Moja mama aby mnie uśpić, kładła do łóżeczka i dawała pełną butlę ze smoczkiem słodkiej kaszy manny. Jadłam ją tak długo dopóki nie zasnęłam. Czyli cel został osiągnięty. Dziecko zasnęło. Poszłam spać z ząbkami oblepionymi słodziutką kaszką. Jakie były tego konsekwencje okazało się za parę lat. Kilka miesięcy takiego usypiania i próchnica gotowa.

Koniec karmienia piersią

Autorem artykułu jest Mary


Karmienie piersią jest niezwykle pięknym doświadczeniem, ale chyba każda z mam (przynajmniej większość) doświadcza w pewnym momencie kryzysu. w moim przypadku było to gdy moja córeczka miała osiem miesięcy. męczące i zbyt częste wstawanie w nocy, marudzenie, częste niezadowolenie córeczki.

Wszystko to zaczęłam łączyć z faktem, że nadal karmię piersią. Im była starsza tym bardziej się jej domagała, a to w rezultacie prowadziło do wyżej wymienionych problemów.

Nauka samodzielnego zasypiania dzieci

Autorem artykułu jest Mary


Nauka samodzielnego zasypiania jest bardzo stresująca i dlatego zazwyczaj odkładamy ją z miesiąca na miesiąc. Tymczasem nie jest aż tak źle, parę dni płaczu, a potem czekają nas rodziców, przyjemne spokojne wieczory we dwoje.
Oto parę wskazówek, które pomogły mi w miarę mało drastyczny sposób nauczyć moją córeczkę samodzielnego zasypiania:
1.Ważne jest stworzenie rytuału, który powtarzałby się co wieczór np.:
godzina 17:00-18:00 wyciszające zabawy (bez szaleństw)
godzina 18:00-19:00 kąpiel
godzina 19:00-19:30 kolacja (butelka z mlekiem)
-zaraz potem mycie ząbków
-słuchanie kołysanek lub czytanie bajek
2. Ja osobiście tuż po mleczku wkładałam córeczkę do łóżeczka włączałam kołysanki, a potem… no właśnie potem całowałam, mówiłam dobranoc i siadałam przy łóżeczku. Ważne jest żeby nie nawiązywać kontaktu wzrokowego z dzieckiem, a tym bardziej się odzywać. Dobrym rozwiązaniem jest siąść tyłem do dziecka lub bokiem.
3. Wiadomo że na początku maluszek będzie protestował płakał, może nawet rzucał pościelą, ja jednak reagowałam dopiero gdy moja córcia naprawdę porządnie zaczynała płakać (marudzenie ignorowałam) lub gdy wstawała i próbowała wydostać się z łóżka. Wtedy przytulałam ją, całowałam (oczywiście bez słów), kładłam, przykrywałam i siadałam z powrotem przy łóżeczku. Oczywiście na początku trwało to ok. godziny (pewnie niektóre dzieci są bardziej wytrzymałe) ale stopniowo z dnia na dzień zasypiała coraz szybciej, aż wreszcie nie płakała wcale.
4. Warto też mieć przy łóżeczku coś do picia dla maleństwa (oczywiście bez cukru np.: herbatka owocowa, woda).

wtorek, 1 lutego 2011

Seks - naturalna potrzeba człowieka

Autorem artykułu jest Bartłomiej Bobrek


Czy nam się to podoba czy nie seks był jest i będzie jedną z najważniejszych potrzeb człowieka. Jest nie tylko sposobem wyrażania uczuć, ale także sposobem na rozładowanie nagromadzonego napięcia psychicznego.

Zdaniem wielu seksuologów udane pożycie wpływa nie tylko na jakość życia, ale także na jego długość. Uprawianie miłości angażuje układ nerwowy, krwionośny, oddechowy, mięśniowo-szkieletowy, a także wzmacnia układ odpornościowy. Seks jest jednym z kluczowych czynników więziotwórczych, warto więc zadbać o to, aby był jak najbardziej udany.
Każdy z nas pamięta podniecenie podczas pierwszego, znaczącego spojrzenia w oczy, pierwszego pocałunku, czy pierwszych bardziej odważnych pieszczot. I choć to, że dziś podniecenie jest mniejsze ma swoje plusy chociażby w tym, że koniec nie następuje zbyt wcześnie, to jednak czy smak tamtych chwil nie był wyjątkowo słodki? Seks jeszcze wtedy był powoli odkrywaną tajemnicą, wzywającą przygodą. Dziś dla większości z nas choć akt może dawać wiele satysfakcji, to jednak o naprawdę erotyczną przygodę jest ciężko. Nikt jednak nie powiedział, że nie możesz odkryć nowych doznań. One są tuż, tuż na wyciągnięcie ręki...
Co należy zrobić?

Oziębłość seksualna - czy ty też masz ten problem ?

Autorem artykułu jest P Zmuda


Oziębłość seksualna jest coraz częstszym problemem wielu Kobiet jak i mężczyzn przejawia się przede wszystkim brakiem ochoty na seks, chwilową utratą bądź długotrwałą utratą seksualnych potrzeb.
Jednym z głównych objawów oziębłości seksualnej u osób , które wcześniej nie miały problemów w sferach seksualnych, jest spadek zainteresowania seksualnego. Dotyczy to zarówno relacji z partnerem, masturbacji jak i fantazji seksualnych. Przyczyn oziębłości seksualnej, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn jest bardzo wiele i trudno je określic.
Do najczęstszych powodów, które odpowiedzialne są za spadek zainteresowania sferą seksualną zaliczyć można przyczyny psychiczne, często związane z relacjami pomiędzy partnerami , biologiczne czy też kulturowe. Do prawidłowej oceny niezbędne są badania hormonalne, gdyż zaburzenie na poziomie hormonów, może mieć ogromny wpływ na nasze seksualne zachowania.

Sernik na zimno ze słodkiego mleka

Autorem artykułu jest Mira Ulowska


Kiedyś znalazłam przepis na pyszny sernik, który niekiedy budzi zdziwienie ponieważ przygotowuje się go nie z sera, a ze słodkiego mleka.
Pyszny!
Kiedyś znalazłam przepis na pyszny sernik, który niekiedy budzi zdziwienie ponieważ przygotowuje się go nie z sera, a ze słodkiego mleka.
Ma on delikatną, kremową strukturę. Zapewne jest kaloryczny, ale jeśli lubimy łasuchować, musimy liczyć się z niewielkim przyrostem obwodu bioder.
Zresztą coś się nam od życia przecież należy.
Zatem do dzieła!

Przygotujmy:
1 litr mleka,
4 jajka
200g. masła
200g. śmietany
Ok. 1 szkl. cukru podru
( można mniej)
2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
1 szkl. bakalii
(rodzynki, migdały, orzechy,
inne owoce kandyzowane)
1 op. biszkoptów
1 laska wanilii


Gry i zabawy dla dzieci

Autorem artykułu jest Kazimiera Częstowojna


Gry i zabawy dla dzieci to już nie tylko gry planszowe, gry na świeżym powietrzu, gry ruchowe, ale przede wszystkim - szalenie popularne - gry komputerowe. Powiecie, że to żadna nowość, bo gry i zabawy dla dzieci na komput...
Gry i zabawy dla dzieci to już nie tylko gry planszowe, gry na świeżym powietrzu, gry ruchowe, ale przede wszystkim - szalenie popularne - gry komputerowe. Powiecie, że to żadna nowość, bo gry i zabawy dla dzieci na komputerze już od dawna są obecne. No i macie niewątpliwie rację, ale teraz to także gry internetowe, których kiedyś nie było.