Wyszukiwarka

Twój styl

sobota, 15 stycznia 2011

Na łupież - dobry (leczniczy) szampon przeciwłupieżowy

Zwykły łupież, tzw. łupież suchy jest stosunkowo łatwy do usunięcia, z łupieżem tłustym natomiast walczyć należy przy zastosowaniu wysoce wydajnych i odpowiednio dobranych środków - i tu od razu zastrzeżenie - dobry (leczniczy) szampon przeciwłupieżowy równie dobrze sprawdzi się w leczeniu jednego i drugiego rodzaju łupieżu, ale trzeba go umiejętnie stosować.

Łupież jest problemem natury estetycznej i zdrowotnej, to znaczy, że nieleczony może prowadzić do znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych. Jednym z zagrożeń jest wypadanie włosów, a tego każdy z nas raczej chciałby uniknąć. Ponieważ główną przyczyną łupieżu jest pewien gatunek grzybów stale obecnych na naszej skórze dobry (leczniczy) szampon przeciwłupieżowy jest de facto bardziej lekiem niż kosmetykiem.

Na początku omówimy przyczyny łupieżu

W normalnych warunkach zdrowa skóra złuszcza się w sposób zupełnie naturalny: wszystkie komórki podlegają stałej wymianie, część z nich po prostu obumiera i pozbywamy się ich myjąc głowę bądź zwyczajnie same sobie opadają - to zjawisko nie jest łupieżem, zresztą nawet trudno je zaobserwować.

Łupieżem jest nadmierne złuszczanie naskórka skóry głowy.

U jego przyczyn mogą leżeć wadliwe geny, podrażnienia, choroby, ale najczęściej za efekt ten odpowiada grzyb z gatunku drożdżaków o wdzięcznie brzmiącej nazwie Malassezia furfur (zamiennie stosuje się określenia Malassezia spp i Pityrosporum ovale). Grzyb spokojnie żyje sobie na skórze, zupełnie nam nie przeszkadzając do momentu, w którym nie pojawią się czynniki pobudzające go do rozwoju. Przyczynami tymi mogą być podrażnienia skóry, warunki atmosferyczne (wyższa temperatura, duża wilgotność powietrza) a nawet dobór nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry włosów.

W takich warunkach zaczyna się ekspansja Malassezii, co objawia się właśnie łupieżem.

Dodajmy od razu, że dobre (lecznicze) szampony przeciwłupieżowe zawierają przede wszystkim leki przeciwgrzybicze - dlatego ich stosowanie jest jak najbardziej wskazane w większości przypadków łupieżu.

Rodzaje łupieżu

O rodzajach łupieżu już wspominaliśmy: to łupież zwykły i łupież tłusty.

Łupież zwykły ma postać białego drobnego śniegu osypującego się z włosów na plecy, barki i ramiona. Raczej nie wywołuje świądu jest za to dosyć nieestetyczny. Ważne: łupież suchy może z czasem zmienić formę i przeistoczyć się w łupież tłusty - nie należy go więc bagatelizować.

Łupież tłusty to żółtawe łuski (przypominające nieco strupy) osadzające się na skórze głowy. Sam rzadziej odpada od skóry, najczęściej usuwamy go mechanicznie podczas mycia głowy czy czesania. Łupież ten jest znacznie groźniejszy od łupieżu suchego, bo po pierwsze: trudniej się go leczy, po drugie może uszkodzić nasze włosy. Do walki z łupieżem tłustym konieczne jest zaangażowanie szamponów leczniczych, tutaj praktycznie nie mamy już wyboru - dobry (leczniczy) szampon przeciwłupieżowy jest podstawą udanej kuracji.

Ważne: łupież tłusty możemy pomylić z łojotokowym zapaleniem skóry głowy, grzybicą lub łuszczycą - jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do charakteru łupieżu konieczna jest konsultacja z dermatologiem.

Szampony przeciwłupieżowe

To na ile nasza walka z łupieżem będzie skuteczna zależy od rodzaju preparatu leczniczego, bądź kosmetyku jaki zastosujemy. Większość zwykłych szamponów przeciwłupieżowych zawiera aktywny cynk, związki siarki i selenu (przykładem Head & Shoulders) - szampony te nadają się do zwalczania łagodnego łupieżu zwykłego, w cięższych przypadkach mogą niestety zaostrzać objawy, stąd i częste niepochlebne opinie na ich temat.

Dobry (leczniczy) szampon przeciwłupieżowy zawiera zaś przede wszystkim leki przeciwgrzybicze - to środek polecany na łupież dokuczliwy i zaawansowany, w łupieżu tłustym raczej nie można się bez takiego szamponu obejść.

Zanim przejdziemy do omówienia najpopularniejszych i najskuteczniejszych szamponów zwróćmy jeszcze uwagę na zasady ich stosowania: nie wszystkie szampony można stosować codziennie. W każdym przypadku niezbędne jest uwzględnienie wskazań producenta, lekarza bądź farmaceuty. Najsilniejsze leki działają silnie wysuszająco na skórę, bo bardzo skutecznie hamują łojotok (nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły) tymczasem całkowite pozbycie się łoju jest niewskazane - sebum tworzy na skórze i włosach otoczkę ochronną, która jest niezbędna do utrzymania ich w dobrej kondycji.

Dobre (lecznicze) szampony przeciwłupieżowe

Oto leki, po które warto sięgnąć właściwie niezależnie od postaci łupieżu:

Nizoral - zawiera jeden z lepszych leków przeciwko grzybom - ketokonazol. Szampon pozwala na pozbycie się łupieżu w ciągu kilku tygodni. W trakcie kuracji można używać go dwa razy w tygodniu.

Micetal - to żel o właściwościach leczniczych do nabycia w aptekach. W jego składzie znajdziemy flutrimazol lek przeciwgrzybiczy i przeciwzapalny.

Dandrene - szampon najbogatszy w aktywne składniki przeciwłupieżowe, zawiera klimbazol (doskonale zwalczający Malassezię furfur vel Pityrosporum ovale) i ketokonazol, który dodatkowo rozszerza spektrum działania szamponu.

Szampony te mogą być stosowane również w innych schorzeniach wywoływanych przez grzyby i drożdżaki.

Jeżeli pomimo stosowania szamponu łupież nie ustępuje a kondycja włosów się pogarsza należy bezwzględnie zasięgnąć porady lekarskiej.

--
Stopka
Dobry (leczniczy) szampon przeciwłupieżowy

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

1 komentarz:

annac pisze...

dla zainteresowanych dodatkowa lektura moze się przyda